Hormony jsou pro naše tělo velmi důležité, protože se podílí na řízení organismu, a to konkrétně chemické řízení organismu. Hormony jako takové řídí prakticky cokoliv, na co pomyslíte a každý hormon řídí něco úplně jiného. Produkují je endokrinní žlázy, které se starají právě o tvorbu těchto hormonů a vylučování. Kam se takové hormony vylučují? Podstata endokrinních žláz je vylučování do krve. Takovéto žlázy tedy hormony vylučují přímo do krve a ty jsou pak zaneseny na příslušné místo, kde je jich potřeba. Hormony tak doputují tam, kam mají a mohou zahájit nějakou regulaci a stimulaci, záleží, o jaký hormon se zrovna jedná.

hormony

Hormony nám tedy pomáhají k tomu, aby vše v našem těle fungovalo dobře a bez potíží, protože jinak bez hormonů by nic nefungovalo tak, jak má. Kromě endokrinních žláz máme v těle také exokrinní žlázy, ty zase vylučují látky mimo krev, tedy i na povrch těla, jako jsou například mazové a potní žlázy nebo také slinné žlázy. To je tedy ke žlázám, které máme v těle. Ale zase je třeba se vrátit zpět k hormonům. Hormony jako takové v těle potřebujeme, jinak se nám vše může dost razantně proměnit. Pokud daná žláza nefunguje moc dobře a špatně produkuje hormon, tím rozumíme buď málo nebo hodně, dojde k různým poruchám a může se to dost projevit.

hormony

Příkladem je takový somatotropní hormon, který řídí růst a pokud ho produkujeme hodně nebo naopak málo, může to vést k fyzickým změnám (ale nejen to, má vliv i na psychické změny, vše spolu souvisí). Proto bývají onemocnění endokrinní soustavy dost vážné, takže není dobré je podceňovat. Mohou natropit dost velkou paseku. Dalším hormonem je například testosteron, který produkují varlata u mužů. Účinky testosteronu jsou nějaké sekundární pohlavní znaky a také vývoj spermií. Mezi pohlavní znaky u mužů patří růst svalové hmoty, růst kostní hmoty, také ochlupení a vývoj hlasu na hrubší.

Last modified: 13. 6. 2023

Author